Piirissaare 17 aastat hiljem

Lisa ostukorvi

Kuupäev: 25. veebruar 2023


Stardikoht
:  : Laaksaare sadam (Põlva vald)


Distants:
 ca 19 km

Registreerimine lõpeb
:  22. veebruar 2024

Mis toimub?

Matkasport ja Elamusretked kutsuvad teisel talvisel elamusretkel Eesti Vabariigi 107. sünnipäeva puhul avastama üht Eesti Vabariigi piiriäärset paigakest Piirissaart ning seda tavapärases talvises pidurüüs.


NB! Kuna Piirissaare Elamusretk oli üldse üks esimesi elamusretki 17 aastat tagasi, siis Elamusretke veteranid saavad uudistada, mis 17 aastaga saarekesel muutunud. Seekord viime endaga Peipsi peale aga kaasa ka oma lipuvärvid ning ehk vastab talvine loodus meile sinitaeva, lume ja metsaviiru näol samaga.

Seekordne Elamusretk viib meid avastama Peipsi suurimat saart, kahe maailma vahel asuvat paigakest, kus segunevad ajastud ja kultuurid. Laaksaare sadamast võtame suuna üle jää ja vee Vene piiri poole, nii et meil on erakordne võimalus kõndida ühel Euroopa suurimal järvel, mis kogub kokku ligi 200 jõe veed, andes neid ära vaid Narva jõele. Jääl astudes jääb iga retkelise enda kujutleda, mida rääbis, ahven ja peipsi tint seal järvepõhjas parasjagu toimetavad.


Keset jääd Tartu ja Põlva maakonna piiril teeme peatuse, et end sooja joogiga kosutada, ja siis aga Piirissaare kanalit mööda edasi Piirissaare sadamasse. Väikesaarele mahub tervelt kolm küla ja ligi 15 elanikku, kellest läbi aegade lõviosa on olnud kunagiste tagakiusamise eest põgenenud vanausuliste järeltulijad. Käime kõigis kolmes külas, lehvitame vallaametnikele, piilume kalmistut ja armsat lumevärvi kirikut.

Siinne rahvas on elatunud kalapüügist ja juurvilja, eelkõige sibula kasvatamisest. Sibula pelgajate õnneks on sügavad sibulavaod praegu ilmselt lume all. Samuti on see eripärane rahvas endale arendanud siia oludesse sobivaid sõiduriistu, mida elamusretkelised võivad katsuda lumemaastikust üles leida.

Kohe saare taga lõpeb Eesti, Euroopa Liit ja NATO – Vene riigi piirini on järve mööda vaid mõned sajad meetrid, nii et saarest kaugemale me ei lähe. Enne saarelt lahkumist teeme hoopis lihapirukate ja kuuma puljongi peatuse, enne kui asume tagasiteele Laaksaare suunas.

NB! Seoses Eesti Vabariigi 107. aastapäevaga on retkel juubeliretke värvikoodiks sini-must-valge. Kes võtab kaasa lipu, kes aga paneb ennast vastavalt värvikombinatsioonile riidesse – oodatud on kõik, mis sobib temaatikaga.  Nii nagu eelmistel aastatel, kõige sini-must-valgem ja lahedam kostüüm saab väärikalt premeeritud.

Retke rajal teeme kaks pikemat peatust – joome kuuma teed ning pidupäeva puhul kuuma glögi ning kostitame keha Eesti parimate maitsetega! Rajalt ei puudu ka traditsioonilised Elamusretkede kiluleivad! 

Joomiseks oma korduvkasutatav joogitops kindlasti kaasa! Finišis ootab kõiki retkelisi soe supp!

Millal ja kus toimub?

Retkele koguneme pühapäeval,  24. veebruaril alates kell 9.40 ning kogunemispaigaks on Laaksaare sadam, täpsema asukoha leiad siit.

Two women in white and blue scarves and fur coats in the snowDescription automatically generated

Retkele stardime kolmes grupis:

 • 10:00 (aeglase sammuga grupp)
 • 10:30 (aeglase sammuga grupp)
 • 11:00 (kiirema sammuga grupp) 

Palume kohale tulla orienteeruvalt ca 15-20 minutit enne oma grupi starti – siis saame õigel ajal teele asuda!

Retke pikkuseks kujuneb vastavalt ilmastiku- ja lumeoludele ca 19 km ning ajaliselt planeerime retke läbimiseks koos peatustega kiire sammuga grupil ca 5 tundi, aeglase sammuga grupil ca 6 tundi.

Loe ka eelmiste aastate sini-must-valgete elamusretkede kokkuvõtteid:

EV 100: Paunküla Elamusretk

EV 101: Enda LKA Elamusretk

EV 102: Suru raba Elamusretk

EV 103: Kaisma Elamusretk

EV 104: Lelle Elamusretk

EV 105: Taevaskoja Elamusretk

Mida pakume?

 • Matka mitmekesises ja huvitavas looduses
 • Matkajuhi/rajameistri teenust
 • Soe tee, glögi, puljong ning energiaampsud (sh kiluleivad) retke rajal
 • Soe supp retke lõpus kõhutäiteks
 • Diplom

Kuidas registreeruda?

 • Osaleja  registreerimiseks täida registreerimise ankeet juhendi ülaosas! Koheselt toimub ka osavõtutasude tasumine Maksekeskus AS vahendusel kasutades pangalinke.
 • Grupina  registreerimiseks kirjutage info@elamusretked.ee. Pärast kinnituse saamist tee ülekanne MTÜ Elamusretked LHV Panga kontole EE157700771004355873.
 • Elamusretkedele saad  Stebby keskkonna kaudu registreerida  siin.

Tutvu lähemalt registreerimistingimustega siin. 

Kui palju maksab?

Kuni 15. veebruar:

 • Täiskasvanu: 26 €
 • Pensionär / (üli)õpilane / laps: 20 €

SOODUSTUS GRUPILE: Kogu kokku vähemalt 5-liikmeline seltskond ning matka soodsamalt! Grupi puhul on hinnad järgnevad:

 • Täiskasvanu: 20 € (inimese kohta)

16. – 22. veebruar:

 • Kõigile: 32 €

Lisaks on igas matkagrupis 1 tasuta koht kõige suurematele loodussõpradele - Elamushooldajatele, kes lisaks elamuste nautimisele aitavad loodusest ära korjata väiksemagi prügi kui seda retke jooksul kohtame!

Elamushooldajana kaasalöömiseks saada email: info@elamusretked.ee

NB! REGISTREERIMISE TÄHTAEG ON 22. VEEBRUAR (või seni, kuni kohti jätkub)!
 
Registreerimisega kinnitate, et olete tutvunud ja nõustute  üldjuhendiga ja  osavõtutasude ning registreerimistingimustega!
  

ParimatEST parimad Elamused juba 16 aastat!

Küsimuste korral kirjuta  info@elamusretked.ee  või

helista 52 77 540 (Kunnar)

www.elamusretked.ee