Kohtla-Järve Kontrastide maa

Lisa ostukorvi

Kuupäev: 7. detsember 2024
Stardikoht: Eesti Kaevandusmuuseumi parkla, Kohtla-Nõmme
Distants: 18 km
Registreerimine lõpeb: 5. detsember 2024

Mis toimub?

Matkasport ja Elamusretked kutsuvad aasta viimasele Elamusretkele, avastama Ida-Võlumaa isepäraste maastike ja kaevanduslugu Kohtla-Järve ning –Nõmme ümbruses.


Retke alguses, toimub Elamusretkede / Elamusmaratonide 2024. aasta hooaja lõpuüritus – premeerime hooaja aktiivsemaid liikujaid ning vaatame ühiselt aasta parimaid pilte.

Elamusretkede esimese lume eriretk viib meid avastama Ida-Võlumaad vaatevinklist, mida igale siinsele külalisele ega kohalikulegi näidata. See on kontrastide maa – näeme kuulsusrikast kaevanduslugu tema kunagiste eliitpiirkondadega, uuendatud bulvareid kui ka fassaaditaguseid üksildasi hooneid, kroaoni kaotanud stalinistlikke ’kuningaid’. Saame rühkida tasasel maal mööda põlevkivikonveierit kui ka mäeharjadel üles-alla turnida.

Retke alustame Kohtla-Järve kultuurikeskuse juurest, mis iseenesest juba vaatamisväärsus – EL lipp lehvimas sirbi ja vasara taustal. Käime läbi linna 20. sajandi minevikulabürindist – 1950ndate stalinistlikud arhitektuuriteosed vahelduvad 1930ndate kaevandusrajatiste ning 1970ndate sovjeetliku majakarbikultuuriga, kus elu justkui mõned kümned aastad tagasi seisma jäänud. Elamusretkelised saavad ise avastada põnevaid tänava- ja ärinimesid, milles kaks kultuuri ja kaks ajastut kokku saavad.

Pioneeri tänav, „Ilus maja“, nostalgiahõngulised garaažid, suunaviidad õnneotsijale viivad retkelisi energiahiiglase, VKG (Viru Keemia Grupp) õlitootmistehase juurde – kui tuulega „veab“, saame orienteeruda lausa lõhna järgi ning ette kujutada, mis tunne võiks olla siin igapäevaselt töötada. Eesti kõrgeimat tuhamäge kaitstakse külaliste eest kiivalt, kuid VKG aia taga kulgedes ja üle aia piiludes saame esimese emotsiooni kätte ning eksklusiivsed elamused viivad meid oma jalaga katsuma täna VKG-le kuuluva ENSV suurima keemiatehase territooriumi. See kogu Eesti mineraalväetise vajadusi katnud tehas lõpetas tootmise 2013. a. Täna on ta lammutamisel, nii et Elamusretkelised on ühed viimased siinse tööstuseksootika tunnistajad.

Autor: Raul Mee 

Tehase tagauksest välja, lükkavad minevikumuljed retkelistele hoo sisse, et siit mõned kilomeetrid tuuletiivul kunagise kaevurite eliitpiirkonna Kohtla-Nõmmeni sammuda – teejuhiks eksijaile on tohutu põlevkivilint, 12.5 km pikk Ojamaa konveier, kust saame mööda minnes kiigates selgeks, mis värvi see põlevkivi tegelikult on. Teel kunagise eesrindliku Kohtla kaevanduseni põikame aeg-ajalt metsagi, et siis taas seda vetikatest ja bakteritest tekkinud „vaese mehe naftat“ uudistada.

Teekonna lõpetuseks turnime läbi Kohtla-Nõmme mäed, kust avaneb 360°-ne vaade kõikidele Ida-Võlumaa olulistele tehistippudele, s.h. ka ühele vanimale, Kukruse tehismäele, kust kukersiit 19. sajandil avastati. Enne kõrgustest sügavustesse suundumist saab iga Elamusretkeline enda ellu uut energiat tuua, jättes endast Kohtla-Nõmme kivihiide maha ühe kodust kaasa võetud kivi.

Ja aastalõpu elamusretke kulminatsioonina laskume alla Eesti ühte vanemasse ja kauem töötanud kaevandusse – ainukesse nõukogude Eesti eestikeelse töökorraga kaevandusse, mis laiub 17 km²-l ning suleti aastal 2001. Siin saame kosutuseks sooja suppi ning meelte ülenduseks aastalõputorti!

A cake with a logo on itDescription automatically generated

NB! Sellele retkele tuleks igal Elamusretkelisel kodust kaasa võtta üks kivi – nii väike või suur, kui tahad ja jaksad retke jooksul kaasas kanda! Need kivid jätame retke lõpul Kohtla-Nõmme kivihiide, et tänada esivanemaid energia eest ning et meie ellu energiat edaspidigi jaguks!

Millal ja kus toimub?

Retkele koguneme laupäeval, 7. detsembril alates kell 8.45 ning kogunemispaigaks on Eesti Kaevandusmuuseumi parkla KOHTLA-NÕMMEL, täpsema asukoha leiad siit. NB! Kuna retke alguspunkti viivad meid bussid, siis palume õigeaegselt kohal olla.

Kell 9.15 sõidutavad bussid meid siit Kohtla-Järve Kultuurikeskusesse, kus kell 10.00 alustame päeva hooaja aktiivseimate kõndijate ning kollektiivide tunnustamisega. Elamuspunktide hetkeseisule saad pilgu peale visata siin (linkida Mailis)!

Ajaliselt lõpetame ürituse hiljemalt kella 10.30ks ning retkele stardime kolmes grupis: 

·         10.30 (aeglase sammuga grupp)

·         10.30 (aeglase sammuga grupp)

·         10.30 (kiirema sammuga grupp)

Retke pikkuseks kujuneb vastavalt ilmastikuoludele ca 18 km ning ajaliselt koos peatustega kulub meil raja läbimiseks aeglase sammuga grupil ca 5,5 – 6 tundi ning kiirema sammuga grupil ca 5 tundi.

Retke rajal teeme kolm pikemat peatust – joome kuuma puljongit, teed ning glögi ning kostitame keha Eesti parimate maitsetega! Joomiseks oma korduvkasutatav joogitops kindlasti kaasa! Finišis ootab kõiki retkelisi soe supp ja tort!

Mida pakume?

 • Matka mitmekesistel ja huvitavatel maastikel nii maa all kui maa peal
 • Matkajuhi/rajameistri teenust
 • Bussitransporti Kohtla-Nõmmelt retke alguspunkti
 • Soe tee, glögi ja puljong ning energiaampsud retke rajal
 • Soe supp retke lõpus ning magus üllatus hooaja lõpetamisel
 • Diplom

Kuidas registreeruda?

 • Osaleja  registreerimiseks täida registreerimise ankeet juhendi ülaosas! Koheselt toimub ka osavõtutasude tasumine Maksekeskus AS vahendusel kasutades pangalinke.

 • Kui soovid eraldi arvet tasumiseks, anna sellest soovist teada  info@elamusretked.ee  
 • Grupina  registreerimiseks täitke ära registreerimisvorm, mille leiate siit. Pärast kinnituse saamist tee ülekanne MTÜ Elamusretked LHV Panga kontole EE157700771004355873.
 • Elamusretkedele saad  Stebby keskkonna kaudu registreerida siin.
 • Tutvu lähemalt registreerimistingimustega siin.

Kui palju maksab?

Kuni 28. november:

 • Täiskasvanu: 30 €
 • Pensionär / (üli)õpilane: 25 €

SOODUSTUS GRUPILE: Kogu kokku vähemalt 5-liikmeline seltskond ning matka soodsamalt! Grupi puhul on hinnad järgnevad:

 • Täiskasvanu: 25 € (inimese kohta)

29. november – 5. detsember:

 • Kõigile 35 €

Lisaks on igas matkagrupis 1 tasuta koht kõige suurematele loodussõpradele - Elamushooldajatele, kes lisaks elamuste nautimisele aitavad loodusest ära korjata väiksemagi prügi kui seda retke jooksul kohtame!

NB! REGISTREERIMISE TÄHTAEG ON 5. DETSEMBER (või seni, kuni kohti jätkub)!

 

Registreerimisega kinnitate, et olete tutvunud ja nõustute  üldjuhendiga ja  osavõtutasude ning registreerimistingimustega!
  

ParimatEST parimad Elamused juba 16 aastat!

Küsimuste korral kirjuta  info@elamusretked.ee  või
helista 52 77 540 (Kunnar)

www.elamusretked.ee