Uzmanību, esiet gatavs - vētra!

2020. aasta esimene sügisretk viis Elamusretkelised avastama Lõuna-naabreid Lätis. Läti pinnal oleme varem käinud kahel korral – 2012. aastal Siguldas ning 2013. aastal Cesises. Tuleb tunnistada, et paaril korral oleme retkele startinud küll Eestis aga retke keskel oleme põiganud ka Lätisse – seega pole Läti meile üldse võõras paik.

Kokku osales Kolka retkel 54 retkelist ning läbiti 911 Elamuskilomeetrit. Elamuskilomeetrite hetkeseisu saad näha siit


Retkele startisime Riia lahe kallasrada mööda teadmises, et peagi võib vihmale kiskuda ning olime kõik valmistunud märjaks saamiseks. Ilmateade lubas kahjuks retke ajaks laussadu. Vihmakeebid seljas, jopede kaelused kurguni kinni tõmmatud astuti saatusele vastu ning asusime teele. Ootamatult avastasime, et tuul polegi nii tugev kui kartsime. Esimene peatuspunkt oli meil planeeritud Põhja-Eesti mereranda meenutavale rannaribale, mida ehtimas valatud betoonmuul.


Eestis räägitakse pidevalt, et lätlased tulevad ja söövad kogu meie kala ära. Täna tegime teisiti ning lõppseisuks Eesti Läti vahel jääb 1:1 –proovisime suitsetatud Läti räimed ära. Ootamatult maitsesid need palju paremini…

Peale kohaliku suitsukala maitsmist jätsime Riia lahe seljataha ning siirdusime sisemaale. Uueks eesmärgiks sai jõuda välja Läänemere kaldale. Tundub, et Kura neem on nõnda vähe-käidav koht, et metsaalune oli kõikjal punase-lillakirju. Miljonid pohlad ja mustikad vaatasid vastu ning rõõmustasid kõndijaid.


Kui Nõukogude armee omal ajal nendelt aladelt lahkus, muudeti sealne kinnine sõjaväeala ümber Siltere looduspargiks ning enamik radu, mis viivad pargis täitsa mereni välja, suleti autoliikluseks. Lisaks on looduspargis keelatud ka telkimine. See kõik on säilitanud suurepärase ja puutumatu mereäärse looduse, mis liikumiseks ideaalne. Lisaks radadele on seal palju liivaseid künkaid, mis osutusid retkelistele omaette väljakutseks.


Enne Läänemere kaldale jõudmist tegime ära ka teise peatuse. Toidupakist valiti parimad palad ning joogipudelid täideti Põltsamaa kannujoogiga. Nüüd oli aeg minna avastama Läänemere-äärset mereriba. Kui Riia lahe äärne meenutab Põhja-Eestit, siis Läänemere äärne on justkui koopia Narva-Jõesuust. Siin ulatub lai rannariba sadade kilomeetriteni.


Kura neem lähenes, vihm tihenes ning tuul tõusis. Kui kogu retke olime pääsenud vaid kerge tibutamisega, siis nüüd oli torm kohal! Uzmanību, esiet gatavs - vētra! Nagu nurga tagant välja astusime siis olime tormituulte epitsentris. Räägitakse et Kolka majakani, mis asub neemest vaid 5 km kaugusel, on antud paadisõiduks vaid 40 ilusat päeva aastas. Ülejäänud aasta on seal tormine meri, kus Riia lahe lainetus ristub Läänemere omadega. Nüüd oli tuult nii palju, et kilekeebid kippusid seljast minema lendama, vihma sadas horisontaalselt ning mütsi tuli käega kinni hoida. See oli ilmataadi vägev lõpp-akord Kolka Elamusrekele.

Kolka Elamusretke pilte saad vaadata siit.

The North Face ja Elamusretked kutsuvad teid järgmiseks juba Tartusse Elamusretkele – mis pidi plaanide järgi olema 150. juubeliretk, aga mis asjaolude sunnil on lükkunud sügisesse. Juubel tähistamata aga ei jää ning tähistame seda juba õigepea Taaralinnas õhtusel pealambi retkel.

Tagasi uudistesse