Talve viimane päev Loosalu rabas

Märtsi elamusretk viis meid Raplamaale, Loosalu rabasse. Laupäeval, 18. märtsil ning pühapäeval, 19. märtsil uudistasime koos 73 elamusretkelisega, kuidas talv kevadele teatepulga üle annab. Matkasime mõlemal päeval ca 12 km, seega kokku kogusime 876 elamuskilomeetrit!

Retke alustasime Loosalu matkaraja algusest. Rabasse jõudmine tuli välja teenida kohati porisel, kohati jäisel teerajal – talv ja kevad pidasid võitlust, kumb peale jääb. Lompide vahel laveerides sai paras soojendus tehtud ja jõudsime lõkkekoha juurde, kust edasi viis mõnus metsatee. Peagi algaski laudtee ja ees laius avar rabaväli.  

Laudtee toekat juhendamist kasutasime Loosalu järveni jõudmiseks. Järv on Eesti suurim rabaveekogu, 34-hektarisel veteväljal on sügavust kuni 5 meetrit. Tegime järve juures esimese mõnusa pausi ning kosutasime end Põltsamaa glögi, tee ja Carmolise tilkadega. Jätsime laudtee maha ning võtsime suuna mätaste vahelt Väike-Loosalu järveni ning sealt ringiga ümber Loosalu järve puhkekohani tagasi.  


Matkasime kunagise jääaja-järgse hiigeljärve alal. Loosalu raba on nimetatud ka Nipernaadi rabaks – seega rändajatele tõenäoliselt juba teada-tuntud paik, kuigi paljude jaoks kindlasti teenimatult tundmatu. Kevad-talvises kõrgrabas älveste ning laugaste vahel ja peal seigelda oli mõnusalt nauditav. Lumi oli rabast kadunud, kuid jää polnud veel alla andnud ja kandis tugevalt. Veesilmade ääred olid küll kohati lahti, kuid ettevaatliku liikumisega saime kogeda nii rabataimestiku vahel sumpamist kui ka järvede ja laugaste kaanel liulaskmist.  

Retkel osalesid ka Taist pärit koolitüdrukud Phakan ja Praewpitchaya, kes olid elevil ja rõõmsad, et elamusretkele sattusid. Tüdrukud on Eestis vahetusõpilased (üks Otepääl, teine Tartus) ja elavad siin veel kuni juulini. Kuigi Phakan oli möödunud sügisel rabas jõhvikal käinud, oli talvise raba võlude avastamine neile mõlemale täiesti esmakordne kogemus.  Kas pole vinge, et meie jaoks on rabad pidevalt käe-jala ulatuses? Tuleb vaid plaani võtta ja minna! Elamused on võrratud olenemata ilmast või aastaajast :) 
Järgmine elamusretk juba 22. ja 23. aprillil Lõuna-Eesti kuplite vahel! Elamusretked ja The North Face kutsuvad avastama Haanja kõrgustiku parimaid palasid: http://elamusretked.ee/elamusretked-2017/haanja-korgustiku-elamusretk

 

Tagasi uudistesse