Talve ja kevade võimuvõitlus Kurtna elamusretkel

20. märtsi hommikul algas kevad! Päike säras Kurtna elamusretke stardis ja rajal vinge jõuga. Justkui tahtnuks tõestada, et kalender ei valeta ja on vaid väga lühikese aja küsimus, millal ta ümbritseva paksu lume taanduma sunnib.


Vähemalt 150 vahval retkelisel tuleb sel aastal eriti vinge suvi, sest just nõnda ütleb elamusretkede vanasõna: „Kes kevade esimesel päeval rabas päikesekiiri püüab, sel tuleb eriliselt aktiivne ja elamusterohke suvi!“

Kogunesime Alutaguse puhke- ja spordikeskuse juures, kus iga osaleja sai jalga sobivad räätsad ja retke sissejuhatuse kõrvale loositi välja Carmolise kosutavad tervisetilgad ja kommid. Matkasime kolmes grupis. Kahel grupil, mis startisid kell 10 ja kell 11, kogunes kummalgi nelja tunniga enam kui 11 kilomeetrit. Lisaks põhidistantsi läbijatele oli meil seekord ka üks lühema marsruudiga grupp Eesti Akadeemilise Spordiliidu spordiseminaril osalejatest, kes 17.-20. märtsini Alutagusel spordi korralduse ja üliõpilasspordi tuleviku teemadel arutlesid.

Kurtna järvestiku põnevast loodusest said osa kõik retkelised. Kurtna järvestik on Eesti üks unikaalseimaid järvede alasid, kuhu kuulub 42 veekogu, mille suurus jääb vahemikku 0,2–136 hektarit. Tõepoolest oli järvi palju! Nende jääga katmisel hoidis talv veel ohje enda käes ning võimaldas meil mõnusalt üle jää sammuda. Mätasjärv, Konnajärv, Mustjärv, Lusikajärv, ei-tea-mis-nimi järv, Kulpjärv, Liivjärv, Rääkjärv, Pannjärv, Ratasjärv, Vasavere veehoidla – suutsime oma silmaga näha ja jalaga katsuda pea neljandikku kogu järvestikust!

Järvede ja seda ümbritseva nõmmemetsa kaitseks loodi 1987. aastal Kurtna maastikukaitseala, mis hõlmab 9 km pikkust ja 3 km laiust maa-ala. Mõnus paks mets vaheldus avaramate aladega. Kui ühel hetkel künka tagant suur kraana paistis, arvas nii mõnigi, et kevadpäike moonutab nägemist. Kuid nii oligi – järvestikust ida suunas on Viivikonna põlevkivikarjääri ala, kus käib aktiivne kaevandustegevus.

Uudistasime ka põlenud raba, mis taastub 2006. aasta suvel Liivjärve ääres toimunud suurest metsatulekahjust, mis hõlmas üle 80 hektari metsa ja kõrvalasuva Oru turbavälja. Retke maastik oli vaheldusrikas ja võrreldes kolme varasema räätsaretkega kogunes seekord ka tõusumeetreid. Tatsasime üles-alla nii mõnestki künkast ja kohati sai isegi hoogsalt liugu lasta!

Nagu ikka, oli rajal mitu puhkepausi, kus saime end kosutada kommide, küpsiste ja Nõo vorstikestega ning peale rüübata teed Carmolisega või Põltsamaa hõõgveini. Retke lõpus ootas kõiki soe supp Alutaguse puhke- ja spordikeskuses.

Retk oli suurepärane võimalus nautida korraga lumiseid olusid ja soojendavat päikest. Sammud mõnusasti räätsadega sätendava lumekooriku peal ja järgmisel hetkel heidad selili järvejääle, et päike saaks põskedele kena jume päevitada – selliseid elamusi ei koge iga päev! Kevad sai korralikult vastu võetud ja talv puhkusele saadetud!

Järgmine elamusretk juba 10. aprillil Vergi kaluriküla ümbruses. Räätsad on vahvad vidinad, aga nüüd on aeg hakata lume alt tärkavat loodust uudistama! Vergi elamusretke juhendi leiab SIIT
Tagasi uudistesse