Plirts! Plärts! Käes on märts

Talve viimane elamusretk viis meid Nõmmemaale. Retkerajad käisid läbi nii Läänemaalt kui ka Harjumaalt. Läänemaa Suursoo maastikukaitsealal saime tutvust teha väga eriilmelise rabamaastikuga. Elamusretkelised sattusid põgusalt sinna kanti juba neli aastat tagasi, kuid selle kevade hakul võeti ette põhjalikum avastusretk.

Eriilmeliseks tegi retke aga põlengust taastuv loodus – pilt oli kohati endiselt veel päris nukker. 2008. aasta mais põles neljal päeval 850 ha metsa, mille kahju hinnati toona 52 miljonit eesti kroonini. Tõenäoliselt inimtegevuse tõttu Padise vallas Tänavjärve juurest alguse saanud tuli levis sealt Läänemaal asuva Veskijärve ümbruse populaarsele puhkealale. 2014. aastal laastas piirkonda taaskord põleng. Kogu retke vältel nägime söestunuid puid ning tühja rabamaastiku – RMK oli siit juba põlenud puud ära koristanud! Nõmmemaa loodus oli praeguseks aga igas mõttes tärkamises: saabunud kevad oli juba veed jooksma pannud ja lume alt välja sulatanud sügisesed marjad ning loodus oli siiski põlengutest kosumas.

Kui kevade alguspäevadel oli Nõmmemaal veel talvine võlumaa, siis nädalalõpuks oli kohale jõudnud suur hall. Hämarale ilmale vastukaaluks oli stardis 72 hakkajat ja heatujulist elamusretkelist, kes vähekäidud radade uudistamist ootasid. Retke alustati Veskijärve lõkkekoha lähistelt, kust õige pea olid näha tavapärase rabaretke kohta ebaharilikud liivaluited ja künklik maastik. Luidestikul müttamine tekitas isegi veidike suvise tunde – peaaegu liivarand.

Metsarajad viisid Tänavjärveni, mille kaunid liivakaldad jäid seekord lume alla. Enne esimesse peatuspunkti jõudmist nägime ära Pilli järve. Vaatamata hallile kevadilmale märkasime kaugelt juba kiirgavpunased The North Face’i lippe, mis tähistasid seekord peatuspunkte.

7. kilomeetrile oli püsti pandud mõnus peatuspunkt, kus pakuti teed Carmolise tilkadega, Põltsamaa glögi ja Kalevi

komme ja küpsiseid. Iiliti tugevalt puhunud kevadise tuule juurde sobis sõõm sooja jooki imeliselt.

Tagasiteel üritasime jõuda ka Mustjärve kaldale, aga selleks oli talv juba liialt taandunud ning järve äärne ala oli muutunud äärmiselt märjaks. Seega piirdusime teadmisega, et meid lahutab järvest 200 m märgala. Siit edasi viimase teeninduspunktini ning finišini oli vaid kiviga visata. Kalevi kommid ja kuum tee sobisid 11. kilomeetrile nagu valatud.

Kokku läbiti sellel korral retkel 14 kilomeetrit ning kokku kogunes 1008 elamuskilomeetrit.

Juba järgmisel pühapäeval kutsuvad The North Face ja Elamusretked taaskord Eestimaa loodust avastama! Vaata täpsemalt üle, mis naljapäeval toimuma hakkab http://elamusretked.ee/elamusretked-2018/paganamaa-retro-elamusretk-10-aastat-hiljem ning pange end sõpradega kirja!

Kindlasti tasub retkele kaasa võtta The North Face’i templiraamat, sest usinamaid ootab 4. retke järel juba eriauhind.


Tagasi uudistesse