Kevad on päriselt kohal!

Kevade esimene Elamusretk toimus Rõuge vallas, mis on ainsaks Eestis, millel on maismaapiir kahe välisriigiga: Venemaa ning Lätiga. 17 km pikkuse retke raja läbis 145 retkelist ning kokku koguti 2019. aasta hooaja elamuskilomeetrite tabelisse 2482 elamuskilomeetrit.

Kuigi korraldajaid võeti varahommikul Missos vastu hoovihmaga, meenus siiski ilmataadile 9 paiku lubadus, et Misso Elamusrekele on ta lubatud head ilma. Seepeale saatis ta kiirelt päikese kohale ning kogu retk möödus mõnusas päikesepaistes! Tuleb tõdeda, et Elamusretkede kevadhooaeg avatud, kuigi nii mõneski kohas raja ääres paistis veel lumelaike.

Elamusretk algas Pullijärve Puhkekülast. Eesmärgiks oli pilk peale visata kokku kümnele järvele: Pullijärvele, Saarjärvele, Mägialonõ järvele, Sõdaalonõ järvele, Vuuhjärvele, Pahijärvele, Kisõjärvele, Luikjärvele, Kõrbjärvele ning lõpetuseks maasikana otsida üles ka metsa peidetud Immaku järveke.  

Retke esimene järv – Pulli järv on ovaalne ja 63,1 ha suurune, mis asub peaaegu 200 meetri kõrgusel merepinnast. Olles Lõuna-Eestis toimus kogu elamusretk Eesti mõistes kõrgustes! Tee lendas mängeldes ning peagi oli pool retkest jäänud seljataha ning erinevaid elamusi oli kogutud nii kraave ületades, nähes rästikut päikesekiirtes end soojendamas ning sinililli metsa all silmates. Kevad on kõikjale pugenud!

Retke esimene peatus tehti Sõdaalõno järve kaldal ning kuigi tee ja Carmolise tilgad meenutasid veel talve, sobisid need varajasse lõunasse nagu valatult. Põltsamaa kurgid ning Kalevi küpsised sobisid tee äärde suurepäraselt ning andsid jõudu edasi liikuda!

Retke teiseks peatuspunktiks oli valitud Nopri Talumeierei. 2009. aastal valminud talumeiereis töödeldakse 6 tonni piima päevas, millest valmivad 24 eestlaste lemmiktoodet – nii kohupiima, võideid, jogurteid, juuste. Taluperemees Tiit Niilo rääkis meierei tegemistest Lõuna-Eestis ning retkelised said proovida ka maitsvaid Nopri meierei tooteid – mis seal salata, karulaugu juust kuulutati rahva lemmikuks. Samal ajal olid aga julgemad juba laudas lehmadega selfisid tegemas.

9 km läbitud, 8 km oli veel jäänud ning järgmiseks eesmärgiks oli läbida viimased 3 järve: Luikjärv, Kõrbjärv ning viimaseks kümnendana Immaku järv. Kui Luikjärve ja Kõrbjärve äärde viisid mõnusad matkarajad, siis Immaku järveni jõudmiseks tuli ületada isegi väike raba. Rabajärveni jõudes tõdeti, et Immaku järv on sealse piirkonna kauneim järv. Järve ääres pilte tehes jagati välja ka preemiaks lubatud Kalevi kommid, mis tõstsid suunurgad veelgi kõrgemale. Peale seda oli jäänud finišini veel 3 km ning see möödus Pulli järve kallasrajal justkui lennates. Peagi jõudsime tagasi Pullijärve Puhkekülasse, kus juba ootamas soe supp ning lihapirukas. 17 km pikkuse retke raja läbimiseks kulus meil koos peatustega 5 tundi.

Elamusretkede korraldaja Kunnar Karu tõdes, et Misso elamusretke näol on tegemist ühe kaunima Lõuna-Eesti retkega, mis on 11 tegevusaasta jooksul ellu viidud. „Me nägime vaeva, et metsade keskelt ka Immaku järv ülesse leida ning usun, et see oli krooniks kõikidele elamuste otsijatele – see järv oli külastamist väärt!“ lisas Karu.

Järgmiseks kutsuvad The North Face ja Elamusretked kõiki elamusi koguma Osmussaarele ning seda juba 19. mail. Elamusmaratonid ootavad kõiki aga juba 4. mai õhtul avastama Alutaguse kanti õhtuhämaruses – siis toimub 1. Alutaguse kepikõnni- ja käimismaraton.

Misso Elamusretke pildid on leitavad siit ning Elamuspunktide tabelipunkte saab vaadata siit.  

Tagasi uudistesse